SEO - slovník pojmů
Všechny články

SEO - Search Engine Optimization

Rubrika: SEO

SEO neboli Search Engine Optimization je optimalizace stránek pro vyhledávače.

Cílem optimalizace je pro danou webovou stránku dosažení vyšších pozic ve vyhledávání a většího počtu návštěvníků. Mezi nejpoužívanější fulltextové vyhledávače v České republice patří Seznam a Google. Cílem vyhledávačů je pro daný dotaz vyhledat nejrelevantnější odpověď ve formě konkrétní webové stránky.

Indexování webových stránek zajišťují roboti vyhledávačů, kteří periodicky prochází jednotlivé webové stránky, které analyzují a ukládají do databáze. Na základě jejich analýzy sestavují výsledky hledání pro jednotlivé výrazy. Cílem fulltextového vyhledávače je nabídnout návštěvníkům ty nejkvalitnější výsledky hledání. Jednotlivé faktory a jejich vlivy na vyhodnocení výsledků se často mění. Z toho důvodu je třeba pravidelně sledovat vývoj internetových vyhledávačů, konkurence a celého internetu obecně.

Jak to SEO zvládnout?

zapojte do vaší strategie kvalitní linkbuilding, díky kterému vás uživatelé a roboti snadněji najdou. Vytvořte mapu stránek pro lepší orientaci spidera na vašem webu a případně i zamezte robotům přístup do oblastí stránek, které nechcete nechat indexovat. Také můžete zapsat, na stránkách daného vyhledávače, nový web na prohledání a tím celý proces o něco urychlit. Komunikujte s potencionálními zákazníky na sociálních sítích.

Dříve, než toto uděláte je však zapotřebí, abyste měli na stránkách kvalitní obsah, což vám zajistí copywriter. Pokud nechcete zapadnout mezi poslední výsledky hledání tak se bez kvalitního obsahu neobejdete. Vyhledávací algoritmus by totiž neměl pořádně co hodnotit a stránky bez dobrého obsahu jsou pro uživatele neužitečné.

Nezapomeňte, že stránky tvoříme pro lidi a spokojení návštěvníci webu vám zajistí popularitu a zároveň i lepší pozici na SERP.

Shrnutí základních faktorů ovlivňující dohledatelnost internetové stránky:

  • počet zpětných odkazů
  • sociální interakce
  • účasti v diskuzích
  • kvalitní a unikátní obsah
  • logická informační architektura
  • validita - korektně naprogramovaný web
  • rychlost načítání stránek 

Podrobnější informace o SEO naleznete na našem blogu ve článcích:

Prvních 10 SEO kroků...
SEO revoluce aneb faktory SEO 2013

Pořád si nevíte rady? Rádi vám s kvalitní online strategií pomůžeme.