Prvních 10 SEO kroků... - CS Technologies s.r.o.
07.11.2013

Prvních 10 SEO kroků...

Autor: Adam ŠVANSE
Rubrika: SEO a on-line marketing

O SEO koluje na internetu mnoho mýtů a polopravd. Kvalitní a korektní informace jsou často psány pro laika ne příliš srozumitelným jazykem, a proto jsme se rozhodli, sepsat  pár základních myšlenek a 10 rad pro všechny, kteří chtějí být na internetu dobře dohledatelní.

Začnu tím, co je vlastně SEO. Překlad z angličtiny možná stačit nebude (search engine optimization = optimalizace pro vyhledávače). SEO je určitě o tom, jak být na internetu dohledatelný. Hledá se ale pouze na Seznamu a na Googlu? Používají Vaši zákazníci srovnavače? Pohybují se na sociálních sítích? Hledají videa na youtube.com? Diskutují na oborových fórech?  SEO je o tom, aby Vás Vaši zákazníci našli právě tam, kde se pohybují.

Image 4

Kdo rozhoduje o pozicích ve vyhledávání

Pokud se zaměříme na samotné fulltextové vyhledávače (www.seznam.cz, www.google.cz), tak je potřeba si představit, jakým způsobem funguje vyhledávání. Návštěvník vyhledávače napíše dotaz (klíčovou frázi) a vyhledávač mu nabídne nejrelevantnější odpověď z obsahu všech webových stránek, které zná. Funguje to tak, že vyhledávače používají software, který periodicky prochází a vyhodnocuje všechny webové stránky - obecně se mu říká robot (např. SeznamBot, GoogleBot). Procesu, kdy se robot seznamuje se stránkami, se říka indexace. Zjednodušeně řečeno si robot projde celé Vaše stránky, jejich podstránky, obrázky a další prvky a analyzuje jejich obsah. Informace o tom, co na stránkách našel, si ukládá do databáze a v případě, že někdo hledá informace nacházející se na Vašich stránkách, automaticky je nabídne. 

Stránek, které nesou podobné informace, je na každý klíčový výraz velké množství, a proto přirozeně vzniká prostor pro optimalizaci neboli úpravu měřených faktorů stránek takovým způsobem, abychom je dostali do popředí.

Faktory SEO

Začal bych tím, co je cílem vyhledávačů. Mezi jednotlivými vyhledávači existuje konkurenční boj a to především o to, kdo svému návštěvníkovi nabídne kvalitnější výsledky vyhledávání. Co robota zajímá na webových stránkách? Zkuste se na chvilku vžít do role robota, položit si pár otázek a zamyslet se nad tím, jak byste dosáhli kvalitních výsledků hledání. Předpokládám, že dojdete k tomu, že nejdůležitější je obsah. Co s obsahem dvou stránek, který je nápadně podobný, ne-li zkopírovaný? Jak zjistím, jestli jsou informace v obsahu korektní? Přišlo by Vám důležité, jestli je obsah aktuální a jestli se mění? Reflektovali byste návštěvnost? Za předpokladu, že kvalitní obsah přiláká hodně návštěvníků, kteří se na stránky mohou vracet, to možná není od věci. Ocenili byste, pokud stránky někdo doporučuje formou odkazu z jiného webu nebo například z FaceBooku? Metrik, které roboti sledují, je více než 200. Jediná cesta k dlouhodobému úspěchu je na webu dlouhodobě pracovat.

Faktory lze rozdělit na základní dvě skupiny. První leží přímo na stránkách (on-page) a ostatní na stránky působí externě (off-page). 

ON-PAGE faktory

Kvalitní a unikátní obsah

Kvalitní obsah je přínosný pro návštěvníka. Z hlediska srozumitelnosti je členěn do nadpisů. Proč unikátní? Duplicita se trestá. Hlavně byste měli vždy mít snahu nabídnout podrobnější a lépe formulované informace než má konkurence. Obsah by měl být správně strukturovaný (nadpisy H1, H2, H3...), stránky by měly mít vyplněný titulek a meta tag description.

Logická informační architektura

Důležitá je i návaznost a prolinkování jednotlivých obsahových stránek. Nezapomínejte na užitečné informační stránky, rady, tipy nebo časté dotazy klientů.

Validita - korektně naprogramovaný web

Technické parametry webu jsou důležité pro korektnost zobrazování a srozumitelnost obsahu. Správné označení nadpisů, titulků , alternativní popisky obrázků a mnoho dalších parametrů jsou v naší kompetenci.

Rychlost načítání stránek 

Často podceňovaný faktor - rychlost načtení stránek je otázkou hostingu, umístění serveru, hardwarových parametrů, konektivity. Naše servery jsou umístěny v Praze ve společnosti Casablanca a zajišťují Vašim stránkám maximální dostupnost.

OFF-PAGE faktory

Počet zpětných odkazů

Popularitu webu lze zvýšit důvěryhodnými odkazy vedoucími na Váš web z jiného webu na internetu. Odkazy z katalogů a ostatní snadno dostupné varianty nefungují. Proč? Robot pozná atraktivitu odkazu i podle toho, kolik lidí se skutečně proklikne nebo zda web, který Vás touto formou doporučil, má kontextovou hodnotu pro Váš obor podnikání. Pokud by robot poznal, že jste se snažili množstvím odkazů nahradit jejich kvalitu, může mít pocit, že ho chcete očůrat a bude Vás za to penalizovat. 

Sociální interakce

Počet sdílení obsahu na sociálních sítích, počet "lajků", diskuze -  to jsou základní měřitelné indicie o tom, že obsah Vašeho webu je pro návštěvníky zajímavý.

 • Facebook
 • Google+
 • Twitter
 • Youtube kanál

Účast v diskuzích

Účastněte se diskuzí na internetu, buďte ve styku s Vašimi potenciálními zákazníky. Raďte jim, doporučujte, naslouchejte a přizpůsobujte stránky jejich dotazům a přáním.

10 rad do začátku...

1. SEO je dlouhodobý proces... Připravte se personálně.

Mnozí si představují SEO jako jednorázový proces, někdo dokonce jako něco, co jde na stránkách zapnout nebo vypnout. Tak to rozhodně není. Práce samozřejmě začínají při tvoření webu, ale měly by smysluplně pokračovat i nadále. Jde o neustálé rozšiřování a aktualizování webu někým, kdo disponuje znalostmi z oboru Vašeho podnikání. Zná dotazy zákazníků, zná Vaše produkty a služby. Takového člověka těžko najdete v pozici externisty. Ideální je kombinace externí firmy s dokonalou znalostí SEO a on-line marketingu a interního pracovníka, který tvoří obsah a komunikuje se zákazníky. Rádi Vám pomůžeme s navržením vhodné strategie, formou školení jsme schopni naučit Vaše pracovníky ovládání redakčního systému, externě je můžeme vést a vyhodnocovat jejich práci.

Image 1

2. Začněte sestavením profilů Vašich zákazníků a stanovte si cíle webu

Prvním krokem by mělo být sestavení jednotlivých profilů zákazníků. Jedině tak jste schopni jednotlivé typy zákazníků správně zacílit, přizpůsobit jazykovou formu i prostředí, kde je budete chtít oslovit.

Modelová situace - Prodáváme jízdní kola

 • 1. skupinu tvoří rodiče - nakupují dětská kola, vybírá často žena ve věku 35 - 40 let, její manžel často výběr "autorizuje"
 • 2. skupinu tvoří důchodci - nakupují často elektrokola, objednávku málokdy potvrdí on-line, ale najdou si produkt a zavolají
 • 3. skupinu tvoří poloprofesionální jezdci - zejména muži 25 - 35 let, nakupují dražší kola, disponují znalostmi v oboru, studují technické parametry

Pokud známe zákazníky, víme, na co se zaměřit, víme na co se nás která skupina ptá a víme o jaké produkty mají zájem... Rozhodně nelze říci, že u nás nakupují všichni, ale naopak je potřeba vyprofilovat jednotlivé typy zákazníků.

Dále je potřeba stanovit si cíl webu. Co chceme, aby návštěvník udělal? Chceme, aby zavolal? Chceme, aby vyplnil poptávku? Sjednal si schůzku? Objednal produkt? Web by měl mít tah na bránu a motivovat návštěvníka nenásilně k akci (call to action).

Image 3

3. Analyzujte hledanost klíčových slov

Analýza hledanosti klíčových výrazů je samostatná kapitola. Máme produkt nebo službu a hledáme vhodné výrazy, které budeme v obsahu používat, protože je naši potenciální zákazníci často zadávají ve vyhledávačích. Pokud víme co hledají a jak to hledají, můžeme lépe formulovat obsah webu tak, aby našli právě nás.... Analýzu lze provádět pomocí různých nástrojů: www.sklik.cz, adwords.google.com nebo třeba na Seznamu i ve spodní liště (statistika hledanosti).

Po chvíli snažení budeme mít nejlépe v excelu celou řadu výrazů a počet hledání za měsíc, za den atd. Budeme znát i celou řadu alternativ, synonym, hovorových či slangových výrazů. Rád bych zmínil jednu podstatnou věc a tou jsou tzv. long tailové výrazy. (long tail = dlouhý ocas). V praxi jde o víceslovné spojení. Například pokud budeme cílit na slovo "pojištění", zjistíme, že toto slovo zadá na Seznamu 6521 lidí denně. Má na něj ale smysl cílit? Je tam veliká konkurence a člověk, který by přišel z vyhledávače, zase s největší pravděpodobností odejde, protože nejsme schopni odhadnout co hledá. Výhodnější je cílit na větší množství konkrétnějších (longtailových) slovních spojení - např. pojištění domácnosti (hledáno 91 x denně), pojištění odpovědnosti za škodu (38x denně). Vyplatí se cílit konkrétně a připravit větší množství vstupních stránek.

Image 9

4. Zamyslete se nad informační architekturou

Informační architektura je rozvržení struktury menu jednotlivých obsahových a produktových stránek. Důležité je vědět, co u nás návštěvníci budou hledat. Budou tam jistě stránky s popisem produktů a služeb, ale neměli bychom zapomínat na stránky reflektující časté dotazy klientů, poradenství (jak si vybrat správnou velikost rámu kola, jakou délku lyží). Tyto stránky mohou přivádět návštěvnost přímo z vyhledávání a současně zvyšují důvěryhodnost webu. Uživatelům pomohou a nemusí informace hledat na jiných webech, kde si s velkou pravděpodobností mohou i objednat.

Image 5

5. Budujte kvalitní a unikátní obsah

Obsah je velice důležitý. Z vlastních zkušeností musím říct, že se setkáváme s tím, že klient vždy očekává, že náš copywriter sám vytvoří veškeré texty. V případě, kdy prosíme o součinnost, jsme odkázáni na poloprázdné původní stránky nebo na adresu konkurenta. Webové stránky jsou mocným nástrojem na oslovení nových zákazníků, ale je potřeba, aby text měl hlavu a patu. Oslovit by měl především publikum, které se v oboru pohybuje. Náš copywriter Vám jistě pomůže s korekcemi textů, ale nad obsahem stránek by se v první řadě měl zamyslet odborník na danou problematiku.

Image 8

6. Nezapomínejte na titulky a popisky stránek

Každá HTML stránka by měla mít celou řadu tzv. metainformací. Jsou to informace, které se na stránce běžnému návštěvníkovi nezobrazují.

Které vyplňovat a které ne?

Klíčová slova (meta tag KeyWords) není potřeba vyplňovat, roboti Seznamu ani Googlu již do této meta informace nenahlíží a to co je důležité pochopí přímo z obsahu. Naopak velice důležitý je samotný titulek stránky a meta tag description. Z těchto dvou informací sestavují vyhledávače tzv. snipety ("inzeráty" ve výsledku hledání).

 • Titulek - 65 znaků, záleží na pořadí slov, má vliv na SEO a na míru prokliku z výsledků hledání (SERPu)
 • Description - 150 znaků, nemá vliv na SEO, ale má velký vliv na míru prokliku (CTR). Formulujte podobně jako inzerát, zdůrazněte výhody.

Image 2

7. Budujte síť zpětných odkazů - Linkbuilding

Navazujte partnerství a přemýšlejte především o tom, kde vhodně umístit odkaz tak, aby byl v budoucnu zdrojem reálné návštěvnosti. Zapomeňte na hromadné registrace do firemních katalogů, protože je to jen cesta, jak dostat nefungující odkaz na místa, ze kterých na Vaše stránky nikdo nepřijde a jak si koledovat si o penalizaci Googlem. Rozdíly v přínosu jednotlivých odkazů vedoucích na Vaší doménu mohou být tak velké, že 5 kvalitních odkazů na místě, kde se Vaše cílová skupina pohybuje, může mít ve výsledku několikanásobně větší vliv na Vaše pozice než 1000 hromadně vložených odkazů pomocí inzerátu: Registrace do katalogů levně!! Určitě nereagujte na nabídky firem nabízejících tzv. SEO lišty (systém odkazů, které se umistí většinou do záhlaví stránek). Tuto techniku rozpozná Google již několik let. Při vyhodnocování dalších podezřelých nabídek používejte zdravý rozum. Vůbec neuvažujte o tom, jak vyhledávače očůrat. Vyhledávače své algoritmy mění a vyvíjejí tak, aby veškeré nekorektní techniky SEO (black hat seo - příklady viz. nápověda Seznamu) rozeznávaly a penalizovaly.

Image 7

8. Vytvořte firemní profil na Facebooku a Google+

Setkáváme se s klienty, kteří sami z různých důvodů na Facebooku osobní profil nemají. Já to chápu a vnucovat někomu odlišný pohled na věc nechci. Ze statistik je ale jasné, že stále více lidí se před nákupem radí se svými "přáteli" na FaceBooku, vyhledává firmy a jejich firemní profily, aktivně sdílí a "lajkují" obsah. Chcete jít proti proudu, nebo potenciál sociálních sítí využít komerčně? Vždy záleží na produktu nebo službě. Doporučuji sociální strategii konzultovat s naším oddělením on-line marketingu.

Image 11

9. On-line marketing není jen alternativa SEO

Do on-line marketingu patří všechny reklamní systémy, které dostávají Vaši značku do povědomí Vaší cílové skupiny. Nejpoužívanějšími systémy jsou PPC kampaně (Adwords, Sklik), srovnavače cen (Heureka.cz, Zbozi.cz, Google nákupy), ale máme i celou řadu dalších možností. Můžeme vytvářet virální videa, využít facebook PPC, svým klientům rozesílat pravidelně newslettery atd. Důležité je, že on-line marketing a SEO spolu velmi úzce souvisí. Inzerováním ve výše zmíněných systémech zvyšujete popularitu webu a návštěvnost stránek, což se zpravidla promítne do výsledků přirozeného (organického) vyhledávání.

Image 6

10. Analyzujte, měřte a vyhodnocujte

Google Analytics je nástroj, který dokáže sledovat chování uživatelů na Vašich stránkách.

 • Odkud se k Vám návštěvník prokliknul
 • Jak dlouho strávil návštěvník na konkrétní stránce
 • Zda návštěvník odešel v prvních pár vteřinách
 • Jaký obrat Vám generují investice do jednotlivých reklamních kanálů
 • Kolik lidí denně přijde a nakupí nebo objedná službu z Facebooku
 • Konverzní poměr - kolik procent návštěvníků objedná produkt nebo službu a kolik odejde bez objednávky
 • Poměr nových a vracejících se zákazníků
 • Další demografické a personalní informace

Image 10


 
V případě dotazů neváhejte a kontaktujte nás, případně zanechte komentář přímo pod článkem.
(pokud ještě nemáte, zaregistrujte si účet na Googlu, bude se Vám hodit na sledování Google Analytics)