3. 4. 2014

Jak na firemní Facebook

Rubrika: SEO a on-line marketing

Studie prokázaly, že nový fanoušek, který si vaši stránku přidá tlačítkem “To se mi líbí” se z 90% na vaši profilovou stránku nikdy nevrátí. Jak s tím pracovat?

Z dlouhodobého pohledu organický (nepodpořený) dosah viditelnosti příspěvků stále klesá. Je to způsobeno tím, že průměrně dnešní uživatel Facebooku má v oblíbených několikanásobně více stránek, než tomu bylo například před třemi lety. Taktéž se zvedá intenzita příspěvků, které stránky generují a Facebook tak musí probírat z 5x více příspěvků, než tomu bylo před třemi lety. Tento je předpokládatelný a pěkně to ve svém článku shrnuje například Daniel Dočekal.

Kolika uživatelům se váš příspěvek zobrazí?

Toto číslo rozhodně není 100% vašich fanoušků. Ze začátku je u nových stránek dosah vždy větší. Postupně, když je stránka úspěšná, dosahuje dosah příspěvků až 30%.

Kdy je stránka úspěšná?

Image 1 Vše se odvíjí od počtu lidí, kteří o vaší stránce momentálně mluví. Do tohoto čísla se započítávají lidé, kteří za posledních 7 dnů udělali nějakou interakci s vaší stránkou. Přidali komentář, kliknuli u příspěvku, nebo u vaší stránky na to se mi líbí, sdíleli váš status apod.

Facebook takto vyhodnocuje stránky, které publikují zajímavý obsah, který se uživatelům líbí. Z dlouhodobého hlediska je dobré toto číslo udržovat nad 10% úrovní z počtu vašich fanoušků. Pokud tedy nebudete na svých stránkách aktivní několik dnů, toto číslo se přepočítá a klesne. Poté bude těžší mít stejně úspěšné statusy jako dřív, jelikož se zobrazí méně lidem. Budete si je muset opět získat originálními příspěvky, které toto číslo opět zvýší.

V začátcích Facebooku jste se určitě setkali s příspěvky, které měli za účel dostat jen počet lajků. Typicky obrázek s koťátkem a popisem “Dobré ráno, jak jste se vyspinkali?” To již nyní rozhodně tolik nefunguje a nad každým příspěvkem by se měl autor zamyslet, jaký přínos pro uživatele a pro vás bude tento status mít. Co od něj očekáváte? Že přejdou na Váš web? Že dostanete zpětnou vazbu? Má tento status vzbudit větší důvěru? Má za účel ukázat realizace Vaší práce, nebo jen navnadit lidi, aby začali přemýšlet o vašem produktu, či službě? S touto analýzou se dělají příspěvky mnohem lépe.

Podceňovaná věc, která je ovšem nejdůležitější je copywriting - popisek, který přidáváme k příspěvku. Ačkoliv se to nezdá, lidé ho čtou a správný popisek přiměje uživatele vykonat akci.

Na jaký typ popisu uživatelé nejčastěji reagují?

Kontroverzní, nečekaný, vyzývající k akci, dotazující se na určitou věc. Dávejte uživatelům na výběr, nebo ať doplní větu. “Kdybyste si mohli vzít jen jednu věc na pláž v karibiku, co by to bylo?”

U obsahu platí jedno pravidlo. Experimentujte! Poznávejte svoji cílovou skupinu a pozorujte na co reagujte. Každé publikum je trochu odlišné.

Ze začátku neupřednostňujte jen jeden typ příspěvků. Máme k dispozici:

  • textové statusy
  • statusy s odkazy
  • fotografie
  • video

Každý z jednotlivých typů příspěvků má různé chování, organický dosah a předpoklady pro zaujetí publika. Všímejte si, na co uživatelé nejčastěji reagují.

Uspořádejte soutěž.

Třeba o nejhezčí fotografii z dovolené. Lidé budou posílat fotky na vaši facebookovou stránku, zvýší se razantně její dosah, budete mít větší možnost organicky zaujmout další uživaltele a potenciální nové fanoušky. jako výhru můžete nabídnout slevový kupón na pobyt, nebo dárkové předměty, nebo cokoliv dalšího, co je ve vašich možnostech.

Stránky, ze kterých si můžete vzít příklad

Nejúspěšnější stránka s tématikou pobytu u moře byla založena jako affiliate program serveru zajezdy.cz. Její počet fanoušků a dosah je vybudovaný bez reklam. Je zde vidět, že mnohdy je mnohem lepší, než nabízet produkty a služby, dát těm uživatelům to, co přesně chtějí. Dát jim jejich sen, ke kterému jim nedělá problém se veřejně přihlásit. Všimněte si poměru “konverzních” příspěvků (tj. příspěvků, které mají uživatele přimět si zájezd objednat) k počtu příspěvkům které jen udržují jejich standardní dosah. Počet odkazů na stránku se zájezdy je mnohem menší, než obecný obsah, podporující aktivitu a akvizici fanoušků.

Sdílejte sny vašich fanoušků, nikoliv jen produkty a služby.

 

Možnosti propagace

Z vývoje facebooku to vypadá tak, že budeme muset za dosah příspěvků platit. Již dnes fungují stránky na tomto principu celkem běžně. Podporujeme zejména dosah všech nových příspěvků, inzerujeme stránky samotné ke zvýšení počtu fanoušků, nebo inzerujeme i na externí webovou stránku, na kterou se přímo z reklamy prokliknou.

Není od věci nastavit si například 1€ denně jako budget, ze kterého se propagace rozdělí mezi tyto 3 typy propagace.

S reklamami na Facebooku se to má tak, že je potřeba je hodně obměňovat. Průměrně se uživateli taková reklama zobrazí například 5x a poté zájem inzerátu klesá, protože uživatelé už jí přehlížejí. Tzv. reklamní slepota se poté projeví i zde. Když budeme obměňovat změní inzerátu, nebo obrázek, který je vždy k inzerátu připojen, můžeme stabilizovat její přínos a vyhnout se klesajícímu výkonu reklamy.

Konkrétní zacílení reklamy je na Facebooku velmi široké. Můžeme cílit na fanoušky konkrétní stránky, na přátelé fanoušků konkrétní stránky, můžeme si přesně definovat cílovou skupinu podle věku, místa bydliště, pracoviště, nebo jejich zájmů.

Pokud budete potřebovat, rádi vám s propagací pomůžeme. Začínajícím stránkám tuto možnot vřele doporučujeme. Za pár měsíců společné práce lze dosáhnout skvělých výsledků a mít tísíce fanoušků, kteří jsou relevantní a reagují na váš obsah. Vše závisí na rozpočtu, který záleží pouze na vás.