24. 1. 2015

Utíkají vám zisky? Na vině může být špatná gramatika

Rubrika: SEO a on-line marketing

Návštěvníci odcházejí z webových stránek kvůli různým maličkostem. Jednou z nich je třeba špatná gramatika. Připravil jsem pro vás jednoduchý návod, který vám doufám pomůže tento problém eliminovat.

Jak může špatný pravopis vašim stránkám uškodit?

Chyby na stránce jednoduše snižují důvěru ve stránky, a tím i ve vaši společnost a váš produkt. Mohou tak snadno vaše návštěvníky odradit od nákupu.

V lepším případě může být množství chyb jen rušivým prvkem, i tak ale nebudou vaše stránky doporučovat svým přátelům a známým a vy tak jako tak přijdete o zákazníky.

Není to zbytečné?

Stačí si dát pozor na pár základních pravidel, používat osvědčené pomůcky, dát každý článek někomu přečíst a máte to. Žádná velká věda.

Image 1

Pomůcky pro gramaticky správné psaní

  • Ji x (ni x ) - místo zájmena dosaďte ukazovací zájmeno tu, té nebo tou. Sedí-li lépe tu, píšeme krátce ji. Sedí-li lépe té nebo tou, píšeme dlouze jí.
  • Byste, bychom - pamatujte si: my bychom, vy byste. Vždy píšeme výsledný tvar dohromady.
  • Přídavná jména (mladý, jarní) - přídavná jména skloňujeme podle vzorů mladý a jarní. Pokud si řeknete ten jarní, ta jarní, to jarní a skloňované zájmeno (v tomto případě jarní) bude končit ve všech rodech na písmeno í, píšeme měkké í. Ve všech ostatních případech píšeme tvrdé ý.
  • Skloňování - pomůže vám jednoduchá pomůcka. Pomozte si ukazovacími zájmeny, která mají stejné koncovky (Ty slečny šly k nám).
  • Shoda přísudku s podmětem - tady platí stejné pravidlo jako u skloňování. Pomozte si ukazovacími zájmeny, která mají stejné koncovky jako slovesa (Ty slečny šly k nám).
  • Čárky - správné psaní čárek vyžaduje rozsáhlejší znalost českého jazyka. Je dobré se ale držet pravidla, že každé nové sloveso znamená novou větu a ta musí být oddělena čárkou.
  • Se vším ostatním vám pomůže internetová jazyková příručka a google. Pokud nebudete vědět, jak se píše nějaké slovo, napište do vyhledávače obě dvě možné varianty toho slova a google už vám poradí.

A co teď? 

Teď byste to měli přece vyzkoušet v praxi. Zkontrolujte si vaše stránky. Stránku po stránce. Text projeďte automatickou kontrolou pravopisu v textovém editoru (MS Word), zkontrolujte podle výše uvedených pomůcek, nechte pro jistotu ještě přečíst kolegou a hotovo. Máte před sebou bezchybný text.


Pomohl vám můj článek? Máte nějaké vlastní vychytávky, jak se vyhnout chybám v textu? Napište mi váš názor do komentáře, rád se přiučím něco nového.

ga4test